Ana Sayfa  Üye Ol   Hakkımızda  Ziyaretçi Defteri   Forum  Video  Albümler  İletişim

 Üye Girişi

 Kategoriler

 Anket

Sizce En iyi Av Köpegi Hangisi
pointer (%29.5)
setter (%28.6)
kurzhaar (%20.7)
drahthaar (%10.9)
spaniel (%4.14)
fransiz brak (%4.43)
weimaraner (%1.47)

Toplam Oy: 338

Tüm Anketler

 Son Eklenen Av Köpekleri

 Sohbete Katıl

 Telefon Rehberi

 Reklam

 

 İstatistikler

 Ip: 54.166.75.133
 Browser: Default - 0.0
 Toplam Kategori: 24
 Toplam Blog: 100
 Toplam Yorum: 5
 Toplam Resim: 108
 Toplam Z.Defter: 21

 Galeri

 

Blog

RSS Takip Tavsiye Et İndir (.doc) Okunma: 4089
Av Köpeklerinde Koku

köpek yarismalari Kene ve Mücadelesi

KOKU:

Bu ay yazimda biz avcilari çok ilgilendiren “koku” konusu üzerinde yazmaya karar verdim. Bir dergide gördügüm ve ilgimi çeken makaleyi tekrar tekrar okudum ve sezon basinda iyi olur diye düsünerek hem okuduklarimi hem de bildiklerimi bir araya getirerek  sizlerle paylasmaya karar verdim.
Köpek deyince ilk aklimiza gelen konu sanirim kokudur. Eminim avcilik tarihi baslangicindan beri de hemen tüm avcilar köpeklerinin koku niteliklerini tartismislardir ki hala da tartisiyoruz. Bazi gün  çok iyi av yapan, kus atlamayan köpeklerin kusun dibinden geçip gittigini görürüz, anlam veremeyiz. Hele bunu yapan arkadasimizin köpegi ise firsat bu firsat der, hemen yargisiz infaza girisir, köpegi yerden yere vururuz degil mi? Aslinda köpeklerin de aynen bizler gibi bir metabolizmaya sahip oldugunu düsünmemiz gerekiyor böyle durumlarda ve de koku almayi etkileyen bir çok etmenin bulundugunu...

Ilk olarak koku almayi etkileyen birincil etmen olan biyolojik özelliklere bakmakta yarar var. Köpeklerde koku alma yetenegi köpegin burnunun iç kisminda yer alan özel “alicilara-reseptörlere” bagli. Bu hücreler mukus adi verilen sümükümsü yapi içinde ve havadaki koku moleküllerini kokuya dönüstürüp, ayristirmakla görevli. Bu hücreler hava moleküllerini çok küçük kila benzeyen yapilar yardimiyla aliyor. Koku köpegin burnu ve burnun iç kismi araciligiyla alindiginda G proteini adi verilen özel bir protein adenil siklasi aktive eder, yani çalistirir ki bu da beyinde bulunan koku alma sinirini harekete geçiren kimyasal bir islemi baslatir. Daha sonra, bu sinir hücresi alinan mesaji yani kokuyu beyne iletir, köpegin beyni de burnuna gelen bu kokunun keklik mi bildircin mi ya da baska bir canli mi ne olduguna karar verir. Bu sürecin son asamasi ise köpegin aldigi kokuyu geri vermesi, yani atmasi. Eger alinan koku burunda uzun süre kalirsa köpek yeni koku alamadigi gibi, kayan hayvanin kokusunu da izleyemiyor. Iste bu sözü edilen süreçte meydana gelebilecek herhangi bir aksaklik koku almayi, dolayisiyla av köpeginin niteligini olumsuz yönde etkiliyor. Dogal olarak bu yazdiklarim çok kisa bir sürede olmakta, aynen bizim  gördügümüz bir seyin ne oldugunu aninda algiladigimiz gibi....Daha önceki yazilarimda da belirtmistim; insanlardaki koku alma hücresi sayisiyla köpeklerdekiler arasinda çok büyük farklar var. Köpekler kokuyu ayirt etmede kullanilan 1000 adet farkli gene sahiplerken bu oran insanlarda çok daha düsük. Insanlarda var olan koku genlerinin sadece %40’nin aktif durumda oldugu bilinmekte.

Köpeklerde her koku alici hücre yani reseptörler  birkaç farkli kokuyu ayirt edebiliyor. Örnegin, 46 numarali reseptör keklik kokusunu ayirt etmekte iken, 47 numarali reseptör de tavsan kokusuna odaklanmis durumda. Köpek burnuna gelen kokuya göre hayvanin yerini ve cinsini belirlemekte. Av sirasinda hepimiz dikkat etmisizdir; köpegin hareketlerinden neyi aradigini çikarabiliriz, öyle degil mi?

Köpegin koku almasini etkileyen ikinci bir etmen ise çevre ve iklim. Kokuyu hani su sivrisineklere siktigimiz aerosol gibi düsünün; onun gözle görülemeyen halini. Bunlar havada serbest olarak geziniyor ve bunlarin havadaki durumunu da nem ve rüzgar belirliyor. Çok rüzgarli günlerde bu koku zerrecikleri çok hizli hareket edecegi ve kokuyu alip götürecegi için koku almayi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Amerika da yüzyil önce yazilan bir beagle (tavsan avinda kullanilan bir tür kopoy) kitabinda söyle deniliyor: “Bir köpegin avi bulma ve takip etme yetenegini rüzgar kadar ne yagmur, ne kar ne de sicak hava etkiler” denmektedir. Yine de istisnai durumlari göz ardi edersek, bir çok deneyimli avci serin, nemli ve asiri rüzgarli olmayan sakin günlerin koku almak için ideal günler oldugunu belirtmekte ve sunu önermektedir: “Evden çiktiginizda bacalardan gelen dumana bakin; eger duman dümdüz yukari çikip gidiyorsa sorun var demektir. Eger duman bacadan çiktiginda etrafa dagiliyorsa iyi bir av gününün, köpegin iyi koku alacaginin  habercisidir.”

Simdi çogumuza ilginç gelecek ama koku almayi etkileyen etmenlerin arasinda beslenme de var. Köpegin ne yedigi, özellikle de vücuduna aldigi yag miktari ve cinsi koku almayi etkileyen önemli bir olgu. Köpegin vücuduna aldigi yag miktari köpegin koku alma hücrelerinin çalismasini ve burnun içinde bulunan mukus tabakasinin yapisini  etkiliyor.  Diger bir önemli etkisi ise bildigimiz gibi köpekler için yag birinci enerji kaynagi. Enerjisi düsük olan bir köpek daha sik nefes aliyor, burnundan nefes almak yerine agizdan nefes aliyor ve bu nedenle de disaridan alinan hava, dolayisiyla koku burundan degil, agizdan girmis oluyor. Av sirasinda yogun enerji harcayan köpek nefes nefese gezdigi için, eger bir de vücudunda yeteri kadar yag yoksa koku hücrelerini burundan degil agizdan alarak koku yüzdesini iyice düsürmüs oluyor. Fiziksel açidan mükemmel olan, iyi beslenmis bir köpek ise agizdan çok burundan nefes aliyor ve böylece de koku yüzdesini arttirmis oluyor.  Av köpekleri üzerinde yapilan çalismalar yag açisindan yüksek gidalarla beslenen köpeklerin havayi kullanma ve dayaniklilik açisindan bir adim önde oldugu görülmekte.  

Hepimiz biliriz ki köpekler iki de bir burunlarini dilleriyle islatirlar. Bunun tek bir nedeni var, o da burnunu ve içerisini nemli tutmak, böylelikle de koku girisini daha saglikli kilmak. Bunu av sirasinda saglamak için köpegimizi sik sik sulamali, burnunun nemli kalmasini saglamaliyiz. Köpegimiz evdeyken de önünde her zaman temiz su bulundurmali, av dönüsü de önünden suyu eksik etmemeliyiz.

Degerli avci arkadaslarim, yukarida sözü edilenlerin yani sira köpegin geni ya da bizim deyimimiz ile kani da çok önemli. Genetik açidan seçilmis ve yetistirilmis iyi kokulu köpeklerden her zaman iyi verim almak mümkün. Nasil ki bazi insanlar matematikte, bazilari edebiyatta basarili ve beyinlerini bu yönde iyi kullanip basari elde ediyorlarsa, köpeklerde de ayni durum söz konusu. Kimisi burnunu ve beynini iyi kullanarak kokuyu daha iyi çözümleyip, burnunu ve beynini daha iyi kullaniyor, bazilari da kullanamiyor ve biz bunlara zayif kokulu köpekler diyoruz. Yine de bir noktaya kadar iyi bir egitim, fiziksel kondüsyon ve beslenme ile koku alma oranini arttirmamiz mümkün.

Köpeklerimize iyi bakarak, iyi bir egitim vererek ve av öncesi fiziksel gücünü arttirmak adina gezdirerek daha iyi kokulu köpekler elde etmemiz mümkün. Köpegin de bir canli oldugunu unutmayarak, bir çok etmenden etkilenebilecegini düsünerek özellikle sezonun ilk avinda silip atmayalim.  Unutmadan bir de sunu ilave etmeliyiz ki köpeklerimizin koku almasini olumsuz yönde etkileyen bazi hastaliklar söz konusu. Çesitli alerjiler, tiroid oranindaki düsüklükler, burunda olusabilen tümörler, kafa travmalari yani kafaya sert bir cismin çarpmasi, seker hastaligi, böbrek rahatsizliklari, dis ve dis etlerindeki  rahatsizliklar ve disinin kizginlik döneminde olmasi koku almayi olumsuz etkileyen durumlar. Gördügünüz gibi onlar da tipki biz insanlar gibi bir çok hastaliktan etkilenebiliyor. Demek ki bunu göz önüne almamiz ve ona göre davranmamiz gerekiyor...


Etiketler: koku,  
  # Yorum Yaz #

İsim :

Yorum :
(Max. 400 Karakter)

 
» Benzer 5 Konu
 Konu Başlığı Tarih Okunma
 Acemi Avci 3/21/2009 936
 av 3/13/2009 861
 av köpegi yarismalari 3/15/2009 870
 Av Tablolari 2/23/2009 1735
 Av Tablolari 2/23/2009 1357
 

 Haberler

 Son Eklenen Avcılar 

 Takvim

« February - 2017

»

PT SL ÇŞ CM CT PZ
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

 Günün Resmi ve Sözü

 Faydalı Linkler

 

 

 

 

 

 

 Sayac İstatisk 

 Etiket Bulutu

2009 ahmet akraba alman spaniel anilar aport as asçi asi atmaca av av hikayeleri av hikeyeleri av köepegi av köpegi av köpekleri av kurallari av resimleri av tablosu av teskeresi av tüfegi av yemegi av yemekleri avci avci fikralari avci köpegi avciligin tarihi avcilik avcı avda güvenlik avlak ayi baglar bakal balik balik avlama zamanlari balik çesitleri balikci dügümleri balikçi belgesi beagle beslenme bildircin bildircin izgara bilgiler bitki brak britany spaniel cocker culluk çatalburun çiftlesme çoban çocuklar ve av çulluk çulluk av videosu çulluk radari çulluk yemegi dagkeçisi damızlık damızlık denizcilik terimleri din dinimizde avcilik dis bakimi diva domuz ekzama eylence FCI ferma fikra fikralar fisek foto fransiz Fransız Brak german short haired pointer gifler golden gordon grifon kortals güvenlik hamsi hanover harier hastaliklar hayvanlari koruma kanunu hinzir hikaye hikayeler hinthoroz hukuk irk standarlari isi çarpmasi ingiliz ingiliz cocker spaniel ingiliz pointer Islam italyan itüzümü kamil üçbas kanun kara avciligi kanunu kara kalem Karaca karatavuk kariaktür karikatür kaz keçi kefal keklik kene koku komik fikralar kopoy kozcagiz köpek köpek hastaligi köpek sagligi köpek yarismasi köpekte kil dökülmesi kurallar kurt kurzhaar kurzhaar ferma kus labrador lökese mak mese tavugu milli av komisyonu kararlari ördek piknik pointer puanter resim resimler retreiver saglik SATILIK satiliklar seter silah ruhsati sohbet spaniel springer spaniel sultani sifa sifali bitkiler tablo tanisma tarsus tarsus çatalburun av köpegi tavsan teblig turaç tüfek türk pointer usta avcilar uyuz üveyik vet veteriner video vizsla xat yarışmalar yasa yavru yelfe yemek yönetmelik ırk standartları

 

© 2009 Avcimusti.Somee.Com                                               Yönetici Girişi